دزفولدزفول شهری كهن با پیشینه ای چند هزارساله است و از قدیمی ترین شهرهای استان خوزستان به شمار می رود و از نظر تاریخی ، طبیعی  و فرهنگی ویژگی های برجسته ای دارد . طبق اظهارات كاوشگران غربی در نیم قرن اخیر از جمله والترهینتس آلمانی ، آوان نخستین امپراتوری گسترده كشور عیلام (اولین حكومت ایرانی) در محل دزفول فعلی قرار داشته است.
تپه های باستانی چغامیش با قدمت 5000 سال پیش از میلاد مسیح كه به گفته باستان شناسان ، گنجینه اطلاعات كاملی از دوران های متعلق به هفتمین هزاره پیش از میلاد تا شكوفایی كامل تمدن شوش است نیز در دزفول قرار دارد. در این تپه ها آثار یك شهر باستانی ساخته شده از خشت های پخته متعلق به عصر پیدایش خط دیده می شود و می توان گفت این منطقه نخستین مركز خط و كتاب در ایران می باشد. 

 در این منطقه در دوران مختلف شاهد ویژگی های برجسته دیگری نیز بوده ایم كه از آن جمله می توان از دانشگاه بزرگ جندی شاپور به عنوان اولین و بزرگترین مركز آموزش پزشكی ، فلسفه و نجوم در روزگار ساسانیان نام برد كه دانشمندانی از سراسر دنیا در این دانشگاه به تحقیق و تدریس می پرداختند كه این شهر در 10 كیلومتری مركز شهردزفول واقع است .  دزفول از ابتدا به این نام نبوده و از نام های قدیم این شهر می توان به آوان ، اندامش ، قصر روناش اشاره نمود .


واژه دزفول نیز معرب واژه‌ی پهلوی دژپل می باشد كه این واژه از پلی كه در زمان شاپور اول ساسانی با استفاده از اسرای رومی در دزفول ساخته شده، گرفته شده است كه هنوز این پل با گذشت بیش از 1700 سال پابرجاست و به عنوان قدیمی ترین پل آجری جهان كه هنوز تردد وسایل نقلیه بر روی آن صورت می گیرد در جهان شناخته می شود.

 بافت قدیم شهر دزفول

از دیگر ویژگی های خاص دزفول می توان به بافت قدیم آن اشاره نمود. بافتی آجری كه در كنار رودخانه دز شكل گرفته و شامل 28 محله قدیمی در هم تنیده است. معماری خاص و تزئینات آجری بی نظیری در بافت قدیم دزفول ، این شهر را به شهر آجر معروف نموده است .
حرم مطهر محمد بن كاظم (ع) برادر تنی امام رضا (ع)  كه به سبزقبا مشهور است نیز در مركز شهر دزفول قرار دارد و زینت بخش این شهر است  و سالیانه  هزاران زائر از شهرهای مختلف كشور و زائران خارجی به زیارت  آستانه متبركه سبزقبا مشرف می شوند. در سرزمین دلاورپرور دزفول مردان و زنان بزرگ و پر آوازه ای پرورش یافته اند كه از جمله علماء بزرگ و به نام این سرزمین به خاتم المجتهدین شیخ مرتضی انصاری می توان اشاره نمود. دزفول در قسمت جلگه ای شمال خوزستان با مساحتی در حدود 4762 كیلومتر مربع واقع شده است فاصله این شهر تا تهران 721 كیلومتر و تا اهواز 155 كیلومتر می باشد .
شهرستان دزفول دارای زمستانی ملایم و مطبوع بوده و طبیعت سرسبز آن در اواخر زمستان تا اوایل بهار بسیاردلپذیر است. این شهرستان با طبیعت زیبای جلگه ای كوهپایه ای و كوهستانی خود در همه ایام سال به خصوص در ایام نوروز پذیرای جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد. از مناظر دیدنی طبیعی این شهرستان  می توان به بیشه زارها ، رودها و پناهگاه های حیات وحش دز و كرخه اشاره كرد. مناطق كوهستانی شهرستان دزفول علاوه بر مسیر مناسب آن برای ورزش كوهنوردی، به جهت داشتن پدیده های جغرافیایی همچون تنگه ها ، غارها و آبشارهایی مانند آبشار شوی (با ارتفاع 85 متر و عرض 70 متر ) بسیار دیدنی اند.
همچنین دریاچه زیبای شهیون كه از زیباترین دریاچه های ایران و جهان است نیز در شمال دزفول قرار دارد.از دیگر ویژگی های طبیعی دزفول می توان به رود زیبای دز اشاره كرد كه از كوه های زاگرس سرچشمه گرفته و با عبور از وسط شهردزفول ، این شهر را به دو قسمت تقسیم می كند و منظره‌ی دل انگیزی به این شهر داده است. در كنار این  رود پارك های زیبایی نیز احداث شده كه از آن جمله می توان به پارك ساحلی دز (علی كله ) ، پارك  دولت و پارك ولیعصر (عج)  اشاره كرد .

پارك دولت دزفول - عكس : محمد آذركیش


فضای چشم نواز ساحل رودخانه به همراه زیبایی پارك ها و نیز امكان انواع تفریحات آبی نظیر ماهیگیری ، شنا ، قایق سواری و ...  باعث شده كه در فصل تابستان گردشگرانی از سراسر استان و نیز سایـر استانهای كشـور برای استفـاده از این طبیـعت و  امكانات میهمان شهر دزفول شوند.
محمد آذركیش

نوشته شده در تاریخ جمعه 20 دی 1387    | توسط: دزفول فردا    | طبقه بندی: معرفی دزفول، دزفول در یك نگاه، تاریخچه شهر دزفول، دژپل، شهرستان دزفول، دزفول جامع، عکسهای دزفول، جغرافیای دزفول، dezfoul، سایت دزفول، دزفول، dezful، دزفول شناسی، دزفول شناسی،     |
نظرات()